Lõuna reid(reis) Idasse

Juba mõnda aega on aktiivsemate abipolitseinike seas küpsenud plaanid teha patrullkülaskäike ka teistesse prefektuuridesse. Seadusliku aluse selleks andis erinevate prefektuuride mõne aasta tagune ühendamine üheks ametiks.

Abipolitseinikud Idast ja Lõunast enne vahetuse algust (foto: erakogu)24. oktoobril sai koos minu, kahe Tartu (Siim Semjonov ja Karl Kuntus) ja ühe Elva (Jaana Toode) abipolitseinikuga siis lõpuks ajalugu tehtud. Võtsin kätte ja korraldasin meile ühe tööõhtu Ida-Virumaal, et näha kuidas mujal Eestis politsei ning abipolitsei töötab. Kokku sai lepitud Ida-Viru ühe aktiivsema abipolitseinik Indrek Saluveega, kes siis organiseeris tuleku. Jõhvi politseijaoskond võttis minu idee avasüli vastu. Kuna meid sai nüüd reede õhtu tarbeks päris palju, siis sai Jõhvi jaoskond meid ära kasutada, et koos migratsioonijärelevalve ametnikuga kontrollida üle sotsiaalmajade elanikud ning kohalikud baarid. Jagus inimesi nii siseruumidesse kui ka perimeetrisse. Lisaks olime aktiivselt abis ka roolijoodikute tabamisel. Läbi said sõidetud kõik külavaheteed ja asulad – Ahtme, Kiviõli, Kohtla-Järve, Toila, Jõhvi, Sompa ja muud. Paljud kohad pole enam meeleski. Meie abipolitseinike patrull sai ühe joobes juhi, kes puhus välja kriminaaljoobe. Baarist saime kätte paar alaealist, kes olid alkoholijoobes ja lisaks sellele selgus, et nad olid enne busse kividega pildunud, mille kohta oli väljakutse, kuid noorukid said enne patrulli saabumist põgenema.

Ida-Viru abipolitseinike töö erineb Tartu abipolitseinike omast seetõttu, et neil on antud päris vabad käed rikkujate tabamisel ja rikkumiste fikseerimisel. Abipolitseinikud sõidavad oma autoga piirkonnas ringi ja annavad politseile tabatud rikkujaid üle, et nemad siis juba edasi toimetaks. Politseinike ja abipolitseinike vahel on hea koostöö ja suur usaldus.

Dagmar Mamedova
abipolitseinik
Lõuna prefektuur