Leedu politseinikud käisid külas Ida prefektuuris ja tutvusid ka abipolitseinike tööga

Ajavahemikul 26.-29.11.2014 väisasid Leedu Utena piirkonna kaks politseiametnikku, majanduskuritegude teenistuse juht RIMAS LELECKAS ja liikluspolitsei pealik ROLANDAS SKREBIŠKIS Ida prefektuuri, et tutvuda vabatahtlike tegevuse ja politseitööga Ida regioonis. Nelja päeva jooksul oli võimalik tutvuda ennetustegevuse, patrulltegevuse, piirivalvetöö ja vabatahtlike tegevusega erinevates Ida prefektuuri politseijaoskondades ja Narva- Jõesuu kordonis. Lisaks oli võimalik külastada võõrustatavatel võrratut õhtust pealinna Tallinnat, Rakveres asuvat politseimuuseumi ja saada osa politsei ja piirivalve aastapäeva tähistamisest Haljalas.

Järgnevalt mõned küsimused külalistele:

1. Millised on Teie muljed Eestist?

Rimas: Olen käinud palju kordi Eestis läbi IPA (International Police Association) süsteemi ning alati on midagi uut, et avastada maailma – Teie väikest riiki.

Leedu polotseinikud tutvumas Ida prefektuuri politseitööga (foto: PPA kommunikatsioonibüroo)Rolandas: Eestis olen alles teist korda. Esimene kord sai käidud 2000 aastal, kui oli Tallinnas üks liikluspolitseinike rahvusvaheline koostöökoolitus. Tookord ei olnud eriti aega tutvuda pealinnaga, sest programm oli väga sisutihe ning vaba aega praktiliselt polnud ning ega eriti ei näinud ka midagi peale koolituskoha.

2. Mida arvate Ida prefektuuri politseitööst?

Rimas: Politseitöö on nagu politseitöö ikka – tegelikult on samad mured, väljakutsed, probleemid samad mis meilgi Leedus: joobes isikud ja joobes juhid, peretülid, kelmused, vargused jne.

Rolandas: Minule jäi silma liikluspolitsei võimalused digitaalseks menetluseks ehk videomenetluse tegemiseks – see on meile väga uudne ning loodan, et ka meil võetakse varsti see kasutusse, sest see kergendab ametnike tööd ja vähendab reaalset paberimajandust.

3. Mis Te arvate vabatahtlikest ja abipolitseinikest?

Rimas: Meil Leedus ja Utena piirkonnas on ametlikult abipolitseinikud olnud politseilises tegevuses aasta aega alates formeeringu loomisest, kuid see mida ma nägin ja kuulsin Eesti abipolitseinike ja vabatahtlike kaasamise kohta on antud ajal veel meile ulme. Alates sellest, et politseilise tegevusega kulud teil hüvitatakse, tehakse väljasõite erinevatesse piirkondadesse, on olemas oma eelarve abipolitseinike tegevusteks ja koolitusteks.

Leedu polotseinikud tutvumas Ida prefektuuri politseitööga (foto: PPA kommunikatsioonibüroo)Rolandas: Mind hämmastab see, et abipolitseinikud saavad osaleda politseilises tegevuses erinevates töö liinides: patrullis, kohalike konstaablitega koostöös, ennetuses, piirivalve ja kriminaalpolitseiga või migratsioonijärelevalve operatsioonides. Meil on abipolitseinikud abis patrullis või ennetustegevuses. Kui üdini aus olla, siis abipolitseilises tegevuses on meil arenguruumi veel palju – aga nagu öeldakse, et kogemustest ja vigadest õpitakse.

4. Mida kokkuvõtteks ütleksite?

Rimas: Mis siin ikka öelda- elu on ilus kui on olemas head kolleegid ja tuttavad. Oldud päevad möödusid väga kiirelt ning kindlasti jäi midagi veel nägemata. Tegelikult sain šhoki Teie aastapäevapeol Haljalas, kui kutsuti teenetemärgi kättesaamiseks lavale- käed ja jalad hakkasid värisema. Olen väga uhke, et tunnustati koostööpartnereid. Leian, et selliseid kokkusaamisi ja kogemustevahetamisi võiks olla edaspidigi ning leitaks võimalus koostöölepingu sõlmimiseks. Kokkuvõtvalt: Teenida läbi sõpruse- Servo Per Amicego!

Rolandas: Väga meeldis lähetus Eestisse. Oli äratundmisrõõmu, silmaringi laiendamist jne. Loodan, et on võimalik järgmisel aastal ja tulevikus erinevates tööliinides ametnike vahetuseks, kus saadaks kogemusi vahetada ja leida parimaid praktikaid

 

Vestles Ida prefektuuri vanemkorrakaitseametnik Peeter Pau (artikkel ilmus Ida prefektuuri siselehes: Ida telegramm 30.11.2014 lk.12)